poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Opozycja Neptuna

Dzisiaj w nocy opozycja Neptuna! Oznacza to, że Słońce i Neptun będą znajdować się po przeciwnych stronach Ziemi. O godzinie 5:38 będzie dokładna opozycja, ale Neptun będzie oczywiście dobrze widoczny przez całą noc i kolejne dni. Najwyżej nad horyzontem będzie około północy, niemal dokładnie na południowej części nieba. Dostrzeżenie go gołym okiem może utrudniać rozświetlony Księżyc. Jednak polecam wziąć nawet jakąś słabą lornetkę, a ujrzymy go przy zaświetlonym niebie. Posiadacze teleskopów mogą szczególnie rozkoszować się tym zjawiskiem. Neptun będzie widoczny praktycznie przez całą noc, dosyć blisko Księżyca: na początku nocy na wschód od Księżyca, potem coraz bardziej na południowy wschód od niego. Opozycje Neptuna występują cyklicznie co ok. 366-368 dni.


Neptun jest ponad 17 razy masywniejszy od Ziemi. Krąży wokół Słońca w odległości ok. 30 ja (jednostka astronomiczna = średnia odległość Ziemi od Słońca). Jest jedyną planetą, której istnienie nie zostało wykazane poprzez obserwacje, tylko na drodze obliczeń matematycznych

6 komentarzy:

 1. Neptun to jedna z moich ulubionych planet :) Z chęcią obejrzę dziś to zdarzenie, przez lornetkę.

  Zapraszam na nowe DIY
  Stylizacje, moda, uroda

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę go wypatrywać :)
  Ciekawa sprawa.
  Dzięki za komentarz u mnie, to ogromna motywacja ;)
  Zapraszam na nowy post ▶ mój blog

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja przegapiłam, ale jest jeszcze kilka dni. Świetny post, widzę, że więcej się dowiem tu niż w szkole :D
  U mnie nowy post, zapraszam

  http://odbicie-lustra.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. ja przegapiłam :( nie wiedziałam, że Neptun jest jedyną planetą, której "nie widać"
  zapraszam Mój blog - byAjina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać, widać :) Tylko wyglądem nie różni się zbytnio od zwykłej gwiazdy. Chodzi o to, że został odkryty poprzez obliczenia matematyczne. Astronomowie zaobserwowali zmiany w ruchu orbitalnym Urana i stwierdzili, że jakaś inna bliska planeta musi je zakłócać.

   Usuń