sobota, 12 września 2015

Czy w przyszłości zamieszkamy na Marsie?

Mars jest czwartą planetą od Słońca. Nie licząc Ziemi to najbardziej gościnna planeta w Układzie Słonecznym. Temperatury są dość mroźne: minimalna -140°C, maksymalna 20°C, a średnio -63°C. Warunki na jego powierzchni oraz dostępność wody w postaci lodu sprawiają, że naukowcy rozważają jego kolonizację w dalekiej przyszłości.


Promień Marsa to niecała połowa promienia Ziemi

Do tej pory odbyły się aż 42 misje związane z bliższym poznaniem Marsa. Niemal połowa z sond uległa awarii podczas startu lub z innych powodów. Wiele satelitów nadal działa i wysyła dane na Ziemię. Łazik Curiosity, który został wysłany w ramach misji Mars Science Laboratory, od 6 sierpnia 2012 roku wysyła na Ziemię spektakularne zdjęcia z powierzchni Czerwonej Planety.



Na ilustracji przedstawione są wszystkie dotychczasowe misje na Marsa

No dobrze, ale co czeka nas w przyszłości? W 2020 roku planowane jest wysłanie łazika w misji Mars 2020. Wśród zaawansowanych urządzeń do badań naukowych znajdzie się eksperymentalna technologia do produkcji tlenu z dwutlenku węgla. To pierwszy krok do stworzenia przyjaznych warunków na Marsie. W 2024 roku prywatny przedsiębiorca Bas Lansdorp zamierza wysłać sześć statków Dragon, które będą służyć jako kapsuły mieszkalne oraz w 2026 roku wysłać do nich 4 ludzi. Czy będzie on szybszy od Europejskiej Agencji Kosmicznej, która swój pierwszy załogowy lot planuje na rok 2030?

Kilka dni temu miliarder Elon Musk (właściciel PayPal, Tesla, SpaceX) wziął udział w talk show i przedstawił dwie drogi terraformowania Marsa. Pierwsza, powolna, polegałaby na dostarczaniu gazów cieplarnianych, które będą zatrzymywać ciepło w atmosferze planety. Drugi sposób jest gwałtowny - wystarczy zrzucić na powierzchnię kilka bomb termojądrowych w okolicach biegunów i czekać aż wydobywający się z nich dwutlenek węgla wywoła efekt cieplarniany.


Terraformowanie - proces zmiany warunków planety do podobnych jakie panują na Ziemi
Na obrazku artystyczna wizja terraformowania Marsa.

Jak widać plany kolonizacji Marsa i przygotowania do nich są już poczynione, pozostaje nam czekać kilkanaście lat na ich miejmy nadzieję pomyślną realizację.


10 komentarzy:

  1. ciekawą masz pasję. :)
    zapraszam do siebie: www.m-insomnia.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Ukradłem Twój pomysł słońce na żywo :) A powiedz mi kolego fotki same się zmieniają ze strony nasa czy trzeba co dzień aktualizować ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Same się aktualizują ze stronki soho.esac.esa.int :)

      Usuń
    2. Dzięki właśnie dziś się przekonałem. Zrób sobie tak jak ja mam lepiej widać słoneczko :).
      To znaczy tam gdzie jest miejsce na wpisanie linku wpisz główną stronę czyli http://soho.esac.esa.int/sunspots/ a tam gdzie ma być fotka to nic nie zmieniaj czyli adres URL.

      Usuń
    3. Widzę że sobie poradziłeś a nawet lepiej :) Jak zrobiłeś że link otwiera się w nowym oknie . Prosze podaj link w odpowiedzi . Dzięki :)

      Usuń
    4. Zamiast gadżetu obraz musisz dać HTML/JavaScript.

      Wejdź pod ten link i skopuj sobie z niego kod html:
      http://wklej.org/hash/49bf1c1a8dc/txt/

      target="_blank" odpowiada za otworzenie w nowym oknie

      Usuń
  3. Super byłoby tam zamieszka! :)
    http://typical-writers.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak ja bym chciała tam polecieć :D Fajnie wygląda Mars z wodą.

    Stylizacje, moda, uroda

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo interesujące, ale ja już chyba nie dożyje domku z ogródkiem na Marsie..
    http://frazeologizmastrall.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń