wtorek, 29 września 2015

Woda na Marsie? - Najnowsze odkrycie NASA

NASA podczas swojej poniedziałkowej konferencji poinformowała, że została odkryta woda w stanie ciekłym na powierzchni Marsa. Do tej pory naukowcy sądzili, że na Marsie występuje ona jedynie w postaci lodu, jednak najnowsze badania pokazują, że okresowo pojawiające się smugi soli na wąwozach i skalnych kraterach to ślady po przepływającej wodzie. Właśnie dzięki dużej zawartości soli, zachowuje ona ciekłą postać w niskich temperaturach. Występuje tylko w najcieplejszych miesiącach, kiedy temperatura jest wyższa od -23°C."Jeśli cofniemy się 3 miliardy lat i spojrzymy na Marsa, zobaczymy że był zupełnie inną planetą - posiadał atmosferę oraz obszerne oceany płynnej wody. Z powodu dużych zmian klimatycznych Mars stracił swoje wody powierzchniowe. (...) Mars nie jest tak suchą planetą jak myśleliśmy w przeszłości. W odpowiednich okolicznościach występuje tam ciekła woda." - ogłosił Jim Green na konferencji NASA.


Zdjęcie krateru Hale w fałszywych kolorach wykonane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter MRO.


Ciemne wąskie smugi na kraterze Horowitz są tworzone przez sezonowy przepływ wody na Marsie. "Te ciemne pasma tworzą się późną wiosną, powiększają się latem, a znikają jesienią" - powiedział Jim Green, dyrektor nauk planetarnych NASA.


"Źródło wody pozostaje tajemnicą. Może pochodzić ona zarówno z atmosfery, z ziemi, z lodu lub ze wszystkich tych źródeł. Może to być również woda pochodząca z minerałów uwalniających jej duże ilości. Jednak jestem najbliższy idei, że pochodzi z atmosfery i zawiera się w nadchloranach i w chlorkach. Prawdopodobieństwo istnienia mikroorganizmów na powierzchni Marsa jest bardzo wysokie" - mówił podczas konferencji prasowej główny badacz z High Resolution Imaging Science Experiment Alfred McEwen.
źródło: nasa.gov

4 komentarze:

 1. Świetny blog! Uwielbiam astronomię!!! ;)

  http://jemyowoce.blogspot.com zapraszam do siebie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. zaczytałam się trochę w twoim blogu! interesujące hah ^^
  http://lienicormaid.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. łoo...świetne ciekawostki !
  obs :0 licze na rewanż :D
  anjaa-blog.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To dobrze, ze jednak woda jest :> Może na innych planetach też nie długo coś ciekawego znajdą.

  Stylizacje, moda, uroda

  OdpowiedzUsuń