piątek, 16 października 2015

Czym są plamy słoneczne?

Słońce jest gwiazdą podlegającą ciągłym zmianom. Podczas wysokiej aktywności słonecznej możemy dostrzec na jego powierzchni liczne, ciemne obszary nazywane plamami słonecznymi. Powstają one w miejscach, gdzie bardzo silne strumienie pola magnetycznego przebijają powierzchnię Słońca - fotosferę, przechodząc do korony słonecznej. Ich liczebność zmienia się w 11-letnim cyklu. Plazma wypełniająca plamę jest chłodniejsza od otaczającej ją fotosfery przeciętnie o 1000-1500 stopni. Z powodu kontrastu plamy słoneczne widzimy jako ciemne obszary, choć w rzeczywistości świecą one bardzo jasno - ok. 10 razy jaśniej niż Księżyc. Z faktu, że plamy poruszają się razem ze Słońcem wywnioskowano, że musi ono obracać się wokół własnej osi.


Zdjęcie wykonane przez lornetkę Nikon Action VII z filtrem ND5. Widać 2 duże plamy i kawałek chmury :)

Aby zobaczyć plamę na Słońcu potrzebujemy odpowiedniego filtra słonecznego (np. Baader ND5). Same filtry są bardzo tanie i można je przymocować zarówno do własnoręcznie wykonanych okularów, jak i lornetki, czy teleskopu. Największe plamy zobaczymy już właśnie przez zwykłe okulary z folią. Oczywiście należy uważać, aby nie spojrzeć na Słońce przez lornetkę czy teleskop bez filtra - prowadzi to do trwałego uszkodzenia wzroku. Na bocznym pasku bloga pokazany jest aktualny wygląd plam.


Zdjęcie wykonane przez teleskop Dobson 8" z filtrem ND5. Widać dużą plamę i jej półcień.

źródło: uni.wroc.plwikipedia.org

3 komentarze:

 1. Wczoraj w swojej miejscowości widziałam satelitę wkręciłeś mnie w astronomię! :D
  http://typical-writers.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) Wczoraj były 2 przeloty stacji ISS nad polskim nocnym niebem, więc prawdopodobnie właśnie ją widziałaś.

   Usuń
 2. Też widziałam te plamy :) Były wielkie! Oczywiście przez tę folię :D Fajne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń